Snami Tour | potulky prírodou, výlety, turistika

Náučným chodníkom zbojníka Jakuba Surovca v Čertovej tiesňave | pripravujeme....

Mám záujem (objednávkový formulár )


V jednom z našich najmladších NP Muránskej planine sa nachádza niekoľko stoviek kilometrov značených turistických trás. Príroda je tu vskutku malebná, a tak vybrať pár najkrajších kilometrov aj pre našu túru je veru ťažké.

Náučné chodníky sú vďačnými turistickými trasami určenými pre tých, ktorí sa chcú i čo-to dozvedieť o oblasti v ktorej sa pohybujú, o faune ktorá sa tu nachádza i o zvieratách, ktoré tu môžu postretnúť. Zaujímavým náučným chodníkom, na ktorý Vás tentokrát pozývame je Chodník zbojníka Jakuba Surovca v Čertovej tiesňave. Bol to legendárny tisovský zbojník, ktorý skutočne žil a spolu so svojou družinou unikal pred žandármi zo sedla Zbojská cez ťažko prístupnú Čertovu dolinu. No a my sa vyberieme po jeho stopách.

Dolina vyzerá ako maličký Slovenský raj, v ktorom sa nachádzajú mini rebríky povedľa vodopádov. Trasa je dlhá takmer 5 km a prejsť by sme ju mali za 3 hodiny. Prechod tiesňavou vyžaduje istý krok v pevnej obuvi nakoľko časť trasy vedie po skalách rokliny, kde je mokro a šmykľavo. Tiesňava je sprístupnená bez veľkých zásahov do terénu (bez osadenia stúpačiek a kovových rebríkov). A z tohto dôvodu nenájdeme v doline vydláždený chodník a ani pohodlnú cestičku. Trasa je vedená skalnatým korytom Čertovho potoka po balvanoch a štrku, kde treba podľa vlastného uváženia preskakovať z jedného brehu na druhý bez možnosti prechodu lávkami. Drevenými rebríkmi sú zaistené len tri miesta, kde sa prekonáva skalný prah (s vodopádmi).

V tesnej blízkosti chodníka sa nachádza prírodná rezervácia Čertova dolina, technická pamiatka Ozubnicová železnica  Tisovec – Pohronská Polhora a dva unikátne železničné viadukty (Čertov viadukt a Viadukt pod Dielom).

Do sedla Zbojská kde sa nachádza vstup do rokliny je možnosť dopraviť sa historickým vláčikom s parnou lokomotívou, a to priamo z vlakovej stanici Tisovec. V prípade záujmu je však potrebné zarezervovať lístky vopred.

 

PROGRAM:

06:30 odchod zo ZH (parkovisko II.ZŠ)

09:00 odchod parného vlaku z Tisovca smerom na Zbojskú (cena spiatočného lístka dospelí 10€, deti a dôchodovia 5€)

10:00 - 14:00 prechod Čertovou tiesňavou

15:05 odchod parného vlaku do Tisovca

18:00 predpokladaný príchod do ZH

 

Cena prepravy: 17€

 

prechod tiesňavou: https://www.youtube.com/watch?v=HJwG3OT-6hw

jazda parným vláčikom: https://www.youtube.com/watch?v=zaym18ZwYdE

 

 

 


Chcem byť informovaný o pripravovaných výletoch a akciách

Suhlasím so spracovaním osobných údajov za účelom odosielania reklamných emailov - čítať viac