Snami Tour | potulky prírodou, výlety, turistika

Potulky po Rumunsku - Sedmohradsko/Transylvánia | pripravujeme na rok 2020

Mám záujem (objednávkový formulár )


Rumunsko, ako vieme, je krajinou ležiacou na Balkánskom poloostrove, ktorej susedmi sú spolu s Maďarskom aj Ukrajina či Moldavsko.

Z dávnych čias socializmu ho poznáme skôr ako letovisko, toľko navštevované ľuďmi bažiacimi po oddychu na plážach Čierneho mora. Od tých čias sa veľa zmenilo. Causescov tvrdý režim zanechal na krajine a jej ľuďoch veľa nežiadúcich, skôr negatívnych stôp, ktoré by mohli potenciálnych návštevníkov skôr odradiť ako lákať.

Naša túžba a odhodlanie vydať sa na potulky Rumunskom boli však silnejšie a napriek varovaniam prichádzajúcich zo všetkých strán, či nechápavých pohľadov všetkých naookolo sme sa do zaznávaného Rumunska rozhodli vycestovať. Dnes ďakujem našej neochvejnej túžbe a zmyslu pre cestovanie a spoznávanie, že sme sa nenechali odradiť a môžem naozaj potvrdiť, že to bol jeden z našich naj cestovateľských zážitkov, aké sme kedy zažili. 

Našťastie sme nemuseli tak ako naši rodičia pred štyridsiatimi rokmi cestovať v nepohodlných škodovkách, ktoré o klíme mohli iba snívať. Za to sme zhliadli krajinu, ktorá v sebe ukrýva  neskutočné krásy v podobe starobylých historických miest, či horských masívov s tyrkysovými plesami. Do krajiny, ktorá nás tak očarila, že sme sa po roku opäť vrátili a umocnili tak dojem, ktorý sme z nej pri prvej návšteve nadobudli.

Aj keď je plánovanie poznávacieho pobytu v Rumunsku dosť náročnou záležitosťou aj vzhľadom k veľkým vzdialenostiam od najzaujímavejším výletných miest, rozhodli sme sa predsa len pustiť sa do toho. Chceme totiž aj ostatným sprostredkovať všetko to, čo táto krajina ponúka a to v limitovanom čase piatich dní. 

 

Cesta do samotného Rumunska dlhá nie je. Prechádza maďarskými diaľnicami a o necelých 5 hodín už môžeme meniť eurá za Lei v hraničnom meste Nadlak. Nadlak je mestom, v ktorom žije početná komunita Slovákov, takže netreba sa diviť, keď Vám na benzínke podávajú kávu s ľubozvučnou slovenčinou. 

Presun do historického Sibiu, jeho prehliadka nasledujúci deň a nezabudnuteľná jazda Transfagarašskou magistrálou s nekonečnými serpentínami až ku horskému jazeru Balea. Tak bude vyzerať náš druhý deň pobytu.

Tretí deň budeme putovať do neďalekej Transylvánii, kde navštívime legendami opradený hrad Bran, sídlo tajomného grófa Draculu. Poobede sa už presunieme do mestečka Sinaia, ktoré Rumuni nazývajú aj perlou Karpát. Keď si prezrieme honosný a rozprávkový palác Peleš, kde mal Caucescu letné sídlo, vyberieme sa o kúsok vyššie. Obďaleč sa totiž nachádza pohorie Bucegi, kde na jeho najvyšší bod (2.000m.n.m) sa necháme vyviesť lanovkou. 

 

Blíži sa štvrtý deň a ten venujeme prehliadke hlavného mesta Bukurešť, v ktorom žije takmer dva milióny ľudí. Prejdeme sa ulicou Calea Victoriei, ktorá je akousi tepnou celého mesta. Zhliadneme Palác parlamentu, ktorý je najkrajšou budovou v Rumunsku, podľa niektorých i tou najškaredšou a mnoho iných zaujímavých historických i sakrálnych stavieb.

Posledný piaty deň budeme už cestovať domov. Ale cestou určite nevynecháme populárnu soľnú baňu Turda Salina, ktorá v mnohom pripomína poľskú Wieliczsku.

Takto zhruba budú vyzerať naše potulky po Rumunsku. Keďže prejdeme autom (9-miestnym) takmer 3000 km, výlet bude náročnejší čo sa týka presunov a striedania ubytovaní. Cesty sú však zjazdné, dokonca na niektorých úsekoch lepšie ako u nás a ubytovanie je rovnako na dobrej úrovni. Ceny jedál a služieb sú lacnejšie ako u nás. No a programu sa samozrejme nemusíme striktne držať. Budeme menšia skupina, ktorá má tendenciu skôr sa dohodnúť a program upraviť podľa dohody. 

 

 

Program: 

1.deň: ZH-Nadlak (hraničný prechod do Rumunska), následný presun do historického mesta Sibiu

2.deň: prehliadka mesta Sibiu, presun na Transfagarašskú magistrálu, jazero Balea

3.deň: prehliadka stredovekého Draculovho hradu v Brane, presun do Sinaia - zámok Peleš, jazda lanovkou do výšky 2000m.n.m

4.deň: prehliadka hlavného mesta Bukurešť

5.deň: cestou domov návšteva soľnej bane Turda Salina

 

Cena:  max. do 400€ (preprava, ubytovanie bez stravy)

 

Video z návštevy soľnej bane Turda Salina

https://youtu.be/eUYYDqJPIWE

 

 

 

 


Chcem byť informovaný o pripravovaných výletoch a akciách

Suhlasím so spracovaním osobných údajov za účelom odosielania reklamných emailov - čítať viac