Snami Tour | potulky prírodou, výlety, turistika

výstup na Šíp a Jazierske travertíny | nedeľa, 9.6.2019

Mám záujem (objednávkový formulár )


Šíp (1170 m n.m.) je skalnatý vrch, ktorý môžme už zdiaľky vidieť pri prejazde po hlavnej ceste z Martina do Ružomberka. Je najvyšším vrchom geomorfologického podcelku Šípska Fatra, ktorú od Malej Fatry oddeľuje rieka Orava a od Veľkej Fatry zas rieka Váh. A práve táto rieka tu vytvára nádherný Kraľoviansky meander dobre viditeľný zo samotného vrchola. Pohorie však tvoria až tri vrcholy - Šíp, Zadný Šíp a Žaškovský Šíp. My sa prejdeme dvomi z nich. 

 

Popis trasy:

Trasu začneme v neveľkej dedinke Stankovany a miernym stúpaním cez lúku na Žaškovskom sedle a neskôr lesíkom vstúpime do Národnej prírodnej rezervácie Šíp. Žltá značka nás dovedie ku vrcholu Šípa, odkiaľ budeme mať kruhový výhľad na širšie okolie. Pomedzi skalné minimestečko sa dostaneme ku Zadnému Šípu, na ktorom stojí veľký drevený kríž, podľa legendy pochádzajúci ešte z čias Cyrila a Metoda. Samozrejme, odvtedy už bol niekoľkokrát vymenený. Žltou značkou sa necháme ďalej viesť až do maličkej osady Podšíp, ktorú tvorí zopár opustených domčekov. Žltú značku vymeníme za zelenú a keďže celá trasa je okružná, privedie nás opäť do Stankovian.

Trasa je dlhá 11,1 km a spolu s prestávkami by sme ju mali zvládnuť za 5,5 hod.

 

Keďže je trasa nenáročná a krátka, zostane nám ešte dostatok času na to, aby sme sa cestou domov zastavili pri jednom zo slovenských unikátov, ktorými sú Jazierske travertíny, nachádzajúce sa pri Ružomberku. Vodný tok tu vytvoril záujímavé travertívnové útvary a kaskády. 

 

 

Odchody: 07:00-Hodruša-Hámre, 07:10-Žarnovica, 07:20-Hliník n/Hr., 07:35-ZH, 08:00-Zvolen

Predpokladaný príchod: do 20:00 hod

Cena prepravy: 16€

 

 

 

 


Chcem byť informovaný o pripravovaných výletoch a akciách

Suhlasím so spracovaním osobných údajov za účelom odosielania reklamných emailov - čítať viac