Snami Tour | potulky prírodou, výlety, turistika

Z Banskej Štiavnice do Banskej Belej | sobota, 22.2.2020

Mám záujem (objednávkový formulár )


Nie každý má príležitosť zúčastniť sa pravých zabíjačkových hodov. Hlavne tí z Vás, ktorí žijete na sídliskách v panelákoch. Preto ma pri poslednej turistike, ktorú sme zavŕšili v dedinke Ilija u jedného pána domáceho napadla spásonosná myšlienka, spojiť turistiku práve s gastronómiou. Veď tieto dve aktivity dokopy náramne pasujú a vzájomne sa dopĺňajú. Určite aj preto, že jedna je aktívna a tá druhá pasívna. Dokonalé vyváženie :)

V banskoštiavnickom regióne sa to dedinkami, ktoré fašiangovými hodami spojenými so zabíjačkou doslova žijú a považujú to za udalosť roka len tak hemží. No a my sme na základe odporúčania domácich vybrali dedinku Banská Belá, kde sú zabíjačkové hody vraj najlepšie.

A aby nám dobre trovilo, predtým ako sa začne samotné pohostenie, absolvujeme zhruba 13km dlhú prechodovú túru vedúcu od Štiavnických Baní, cez Hornú Roveň, tajch Klinger až do centra Banskej Štiavnice. Odtiaľ vystúpame na Schafberg (Ostrý vrch), kde si prezerieme obnovenú Kalváriu a po zelenom cyklochodníku, nad sídliskom Drieňová pokračujme popod historickú pamiatku a jeden zo siedmych divov Banskej Štiavnici - Akvadukt, kde ešte v minulom storočí tiekla samospádom voda z tajchu v Banskom Studenci do mesta. Asfaltová cesta sa približne po 1km zmení na poľnú, ktorou v minulosti prechádzala stará železničná trať všetkým známa pod typickým menom Štiavnická Anča. Pomaly sa dostaneme nad obec Banská Belá, odkiaľ je pekný výhľad na časť obce, Halčiansky tajch a železničný viadukt. Celú túru ukončíme v kultúrnom dome v Banskej Belej

Celú trasu by sme mali zdolať za štyri hodiny + prestávky na občerstvenie (penzión Altmayer v Hornej Rovni alebo jedna z reštaurácií v BŠ)

 

PROGRAM:

08:00 odchod zo ZH (nástupné miesta Hodruša-Hámre, ZC, Hliník)

09:00 začiatok prechodovej túry Štiavnické Bane - Banská Belá

15:30 začiatok ochutnávky zabíjačkových dobrôt

17:30 predpokladaný odchod do ZH

 

CENA PREPRAVY: 12€

  

  

Chcem byť informovaný o pripravovaných výletoch a akciách

Suhlasím so spracovaním osobných údajov za účelom odosielania reklamných emailov - čítať viac