Snami Tour | potulky prírodou, výlety, turistika

Zalipie, Krakow a soľná baňa Wieliczka | 2.-3.5.2020 (so-ne)

Mám záujem (objednávkový formulár )


 

PROGRAM:

1. deň (sobota):

05:00 hod - odchod zo ZH (parkovisko II.ZŠ)

11:00 hod - dedinka Zalipie - prehliadka maľovaných domčekov, múzeum, kostol 

13:00 hod - odchod do Krakowa - prehliadka mesta, Rynek Glowny, Sukiennica, Jagelonska univerzita, Barbakan - ubytovanie sa

19:00 hod - večerná prechádzka mestom

 

 2. deň (nedeľa): 

08:30 - zámok Wawel - prehliadka záhrad

12:00 - soľná jaskyňa Wieliczka - trojhodinová prehliadka v poľskom/anglickom jazyku (zabezpečím sprievod v slovenskom jazyku vo vlastnej réžii)               (vstupné 89PLN/20,71 EUR)

16:30 - odchod do ZH s príchodom okolo 21:00 hod

 

 

 

Cena prepravy: 89€

v cene je zahrnuté aj zabezpečené ubytovanie v dvojposteľových izbách bez raňajok v hotely Sereno Apartments

http://sereno-apartments.pl/

 

 

Jeśli widzieć chcesz „Malowaną wieś”,
By podziwiać sztukę ludu
                               Do Zalipia jedź.        M. Kozaczkowa

Maličkú poľskú dedinku Zalipie by sme kľudne mohli nazvať aj poľskými Čičmanmi. Miestne domčeky sú však namiesto pravidelných bielych ornamentov pomaľované originálnejšie – kvetmi hrajúcimi všetkými možnými farbami.

Táto originálna tradícia vznikla pred vyše 100 rokmi, keď miestne gazdiné začali fľaky na stenách premieňať na kvetinové vzory. Tento zvyk sa čoskoro preniesol aj do exteriéru a usilovné dedinčanky krásne zveľaďovali aj vonkajšie steny chalúpok, plotov, mostíkov i studní. Používali pritom sadze, hlinu, vápno, mlieko, cukor, bielka či cesto. Štetce používali z konských, či dokonca aj ľudských vlasov. 

V súčasnosti v obci usporadúvajú súťaže o to, ktorá gazdiná dokáže nakresliť najkrajší kvetinový vzor na stenu domu. Robí sa tak aj na pamiatku Felicje Curylowej, ktorá bola asi najznámejšou z týchto maliarok. Pomaľovala si komplet celý dom, zvnútra aj zvonku, nevynechala ani nábytok, strop, či posteľné obliečky!

Pri našej krátkej návšteve sa poprechádzame uličkami tejto rozprávkovej dedinky, navštívime miestne múzeum, kostol a Dom Malarek, ktorý je miestnym kultúrnym a informačným strediskom.

 

Necelých 90 km od Zalipia sa nachádza Krakow, druhé najväčšie mesto Poľska. Je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva, ktoré bolo postavené na obidvoch brehoch rieky Visly. Bohatá architektúra rozličných historických období sa zachovala a horizont mesta dodnes tvoria veže nespočetných kostolov. My sa zameriame na hlavné pamätihodnosti tohto historického mesta:

Pobudneme na námestí Rynek Główny, ktoré je veľkým stredovekým trhoviskom, keďže pochádza už z roku 1257. Svojimi rozmermi 200m x 200m sa radí medzi najväčšie námestia nielen v Poľsku, ale aj v celej Európe. 

Na námestí stojí Mariánsky kostol s dvoma odlišnými vežičkami, krytá budova trhoviska Sukiennice a Radničná veža, ktorá nám poskytne výhľad do ďalekého okolia.

Spoločne navštívime aj Kráľovský hrad - Wawelsymbol samotného Poľska. Celých 500 rokov bol sídlom poľských kráľov. Aj potom ako sa hlavným mestom stala Varšava, konali sa tu korunovačné slávnosti a králi boli pochovávaní v blízkej katedrále. Prvá pevnosť tu stála už v 11. storočí, dnešný hrad pochádza zo 16. storočia. 

Mestečko Wieliczka/Velička, založené v roku 1290 kniežaťom Leškom II, je známou turistickou atrakciou Poľska, pretože pod ním sa nachádza soľná baňa Wieliczka, jedna z najstarších fungujúcich baní na svete. Je hlboká 325 metrov a s celkovou dĺžkou chodieb 300 km sa rozprestiera na deviatich úrovniach ležiacich pod mestom, pričom jednotlivé chodby sú navzájom prepojené veľkými komorami, šachtami, tunelmi a výťahmi. Pre verejnosť je prístupných 3,5 km ciest, nachádzajúcich sa približne 64-135 metrov pod zemským povrchom. Zostúpime po 394 drevených schodoch, aby sa mohla začať exkurzia trvajúca približne 2,5 hodiny. V hĺbke 130 metrov sa nachádza soľné múzeum a v hĺbke 211 metrov stredisko na liečenie ochorení dýchacích ciest.

 

 


Chcem byť informovaný o pripravovaných výletoch a akciách

Suhlasím so spracovaním osobných údajov za účelom odosielania reklamných emailov - čítať viac